Na začátek bych ráda řekla, že se vždy při nošení dětí do prvního roku věku dítěte přikláním k variantě pořídit si nosící oblečení a nenosit na bundě. Nošení na bundě má za mě několik nevýhod:

  1. Nefunguje vzájemná termoregulace a miminku může začít být snadno chladno nebo horko.
  2. Šátek se na bundu fakt opravdu váže, klouže to, špatně se dotahuje a je větší spotřeba. U nosítka je zase třeba ho na nošení na bundě zvětšit a přenastavit.
  3. Za mě nejsilnější argument je, že když třeba cestujete v autobuse atd., tak stačí rozepnout pouze Vaše oblečení. To samé platí s příchodem domů - nemusíte dítě budit a svlékat, stačí svléknout sebe a miminko může dál spát v šátku/nosítku.
  4. Navíc pokud nosíte na bundě a zároveň kojíte, bude se vám to velmi špatně kombinovat :-) 

Já mám nosící oblečení. Přes den si na podzim vystačím s mikinou od Angel Wings, protože je chlupatá a je mi v ní teplo. Když svítí sluníčko sahám po mikině od Greyse a nebo ji používám jako spodní mikinu pod bundu. Když fouká, beru si bundu - já si oblíbila bundu od La Tulia, protože má dole náplet a nefouká mi pod ní. Prosím berete v potaz, že patřím mezi lidi, kterým je spíš zima než horko. V zimě kombinuji bundu od La Tulia s mikinou Greyse a nebo merino svetrem od Loktu She. Případně když jdu na kratší procházku a nebo mě čekají časné přesuny, svlékání a oblékání nosím zimní kabát od Wombat. Je fakt teplý, jen mi trošku nesedí krytí krku proto, pro něm nesahám tak často. Mikinu si pod něj nikdy neberu, protože by mi bylo zase teplo. Dalo by se to určitě řešit i nákrčníkem od LennyLamb. Pod mikinou/bundou nosím většinou kojící tričko - z bambusu nebo merina. 

obleceni pri noseni deti

Jak oblékám Matea? V zásadě ho na podzim i zimu oblékám úplně stejně. Do roka věku nosil body (na horách z merina, jinak z bambusu od Duomamas), tepláčky a přes tohle jsem dávala merino overal od Duomamas. Investice do merino overalu je větší, ale je rostoucí a Mateo ho nosil od narození až do 1,5 roku. Na podzim si vystačil na zateplení nožiček jen s botičkami od AngeWings. V zimě jsem kombinovala botičky od Angel Wings a merino návleky od Loktu She. Když byl úplně maličký, tak jsem mu látkové botičky nedávala - špatně se mi oblékali a dávala jsem jen merino návleky, které jsem 2x odmotala a zakryla i chodidla :-) A na hlavu vždy kuklu. Na podzim jednovrstvou merino kuklu a pak časem jsem měla na zimu dvojitou (řídila jsem se počasím). U dětí je dobré se řídit vlastní zkušeností a zohlednit zda máte dítě spíš potivé a nebo mu bývá chladněji. S oblečením pod nosící oblečení rodiče moc nepřehánět a spíš dbát na zateplení hlavičky s krkem a nožiček. Je třeba si uvědomit, že šátek nebo nosítko tvoří další vrstvu oblečení. 

noseni deti v zime

Další možností jak vyřešit nošení v zimě je pořídit si nosící kapsu. Je vhodná třeba pro muže a nebo když víte, že se budete v nošení často střídat. Případně pokud se vám nelíbí žádná nosící bunda/kabát a chcete nadále nosit svoje oblečení. Existuje víc variant, ale všechny nosící kapsy lze použít i na šátek a nosítko. Pokud plánujete nosit hodně tak bych sáhla po nosící kapse od Nije. Její velká výhoda je, že se zapíná kolem celého těla nosícího rodiče. Ostatní kapsy kryjí pouze miminko a je pak vhodné se pod svoji bundu dostatečně obléct, aby vám netáhlo na záda. Muži jsou v pohodě, ale pokud kojíte, tak lovit pokaždé prso pod 3 vrstvami oblečení není úplně příjemné :-) U kapes i pak můžete vybírat, zda chcete jen softshell zateplený fleecem nebo celofleesovou. Perfektní jsou i vlněné nosící kapsy. Na zimu doporučuji třeba kapsu od značky Isara, které je opravdu teplá. Její nevýhoda, ale je, že se nedá nosit na podzim. Tohle má hezky vyřešené nosící kapsa 3v1 od Hoppediz, kde se dávají jednotlivé vrstvy na sebe a můžete je libovolně kombinovat. Na podzim pouze fleece, v létě jen pláštěnku na déšť a na zimu oboje. Vrstvení a odepínací vnitřní vrstvu má i kapsa od Nije u softshellové varianty. Pod nosící kapsu se obléká miminko úplně stejně jako pod nosící oblečení. Jak fungují nosící kapsy v praxi najdete v mém novém videu zde na YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=ljgMyTpDMpM.

nosici kapsy na noseni deti

A teďka se vrátím k nošení na oblečení. Já osobně nosím na oblečení až od doby, kdy Mateo víc chodí. Do doby, kdy byl většinu času v šátku/nosítku jsem nosila vždy pod oblečení. Jednoduše řečeno, na oblečení jsem nosila v době, kdy jsem věděla, že Mateo bude část procházky chodit nebo že i půjde hrát na hřiště. V době kdy chodil málo jsem ještě s sebou často nosila sofsthellový overal od jakomama.cz a na hřišti jsem ho oblékla přes merino overal, aby mu nebylo chladno a nebyl mokrý. Navíc se takhle dal pohodlně nosit i na oblečení a nikdy mu nebyla zima.

Jak chránit svůj krk při nošení dětí?

Mnoho výrobců nosícího oblečení má krycí krku vyřešené, ale některé mikiny a bundy stále končí u hlavičky miminka. To samé platí u nosících kapes, kde krytí krku nosící osoby není vyřešené vůbec. Nejvíc se nám osvědčili kombinované nákrčníky od LennyLamb s tím, že já využívám jen tu svoji půlku a Mateo dávám merino kuklu :-)