Typy nosítek a jejich rozdíly

Na trhu je velké množství nosítek pro děti a proto jsme se rozhodli vám zkusit přiblížit jejich rozdíly a usnadnit výběr toho správného :-) 

Každému sedí jiné nosítko a je fajn, si je vyzkoušet. Pro bližší informace a pomoc s výběrem nás neváhejte kontaktovat na monika@satkomanie.cz případně si nosítko můžete před nákupem vyzkoušet v naší půjčovně.

Na začátek bychom rádi uvedli základní typy nosítek:

  • neergonomickánenajdete v naší nabídce! Většinou nemají dostatečnou šířku sedu, mají pevnou zádovou opěrku a nebo umožňují nošení dětí čelem vpřed.
  • ergonomická – poznáte je tak, že mají měkkou zádovou opěrku, dostatečnou šířku sedu, tak aby šla dát dítěti od jednoho kolínka k druhému. Neumožňují nošení dětem vpřed (zády k rodiči).  Všechna ergonomická nosítka se dají nosit i na zádech. 

Dál budeme popisovat pouze ergonomická nosítka a jejich další dělení:

  • Přezkové nosítko – má na přezky zapínací bederní pás i ramenní popruhy. Je vhodné pokud bude nosit i partner (kvůli velmi snadnému nasazení). Jeho výhody jsou především v jednoduchém nastavení, nasazení a rychlosti. Oceníte u větších dětí, které chtějí často nahoru a dolů, na výlety do přírody a při venčení domácích mazlíčků.
  • Vázací nosítko (můžete se setkat s název mei-tai, fly-tai, atd.) – Je stejné jako přezkové nosítko, ale ramenní popruhy i bederní pás jsou místo přezky na zavazování. Vlastnostmi a pohodlností je skoro srovnatelné s šátkem. Při nasazováním vám neušetří tolik času jako přezkové nosítko. To neznamená, že je špatné. Jen většina lidí, když si pořizuje nosítko, tak ho chce kvůli úspoře času při vázání a nebo usnadnění práce. Bývá zpravidla velmi pohodlné. Nejoblíbenější jsou vázací nosítka Fidella Fly-tai, LennyLamb wrap-tai, Diva Milano nebo Kokadi WrapCon.
  • Kombinované nosítko, které má na přezku bederní pás, ale vázací ramenní popruhy. Nabízí například značka Fidella pod název Fly-click, Kokadi pod název Tai Tai.
  • Onbuhimo – nosítko bez bederního pásu. Převážně se používá na nošení na zádech, ale není problém dát i na břicho. Vhodné v těhotenství. 

Nosítka mohou být vyrobena z látky a nebo ušita z šátku. Obecně platí, že šátková nosítka se lépe přizpůsobí dítěti, protože jsou měkčí a poddajnější.

 Velikosti nosítek

  • Rostoucí – mají regulovatelnou výšku zádové opěrky, šířku sedu a délku látky za hlavou. Tyto části přizpůsobíte velikost dítěte. Dá se říct, že nosítko roste s dítětem. Pozor, ne každé rostoucí nosítko je vhodné od narození a nebo vydrží až do tří let.
  • Baby – jsou nosítka, která jsou zpravidla vhodná pro novorozence – dají se velmi dobře nastavit na malou velikost. Většina velikostí Baby vydrží dětem cca do 74 cm.
  • Toddler – zpravidla to bývají nosítka s výrazně širším sedem a vyšší zádovou opěrkou. U většiny platí, že se dají použít od 74 cm až do konce nosícího období. Nejsou vhodná pro novorozence.

Mýty a na co si dát pozor:

  • Nosnost nosítek do 25 kg. Výrobci udávaná nosnost nosítka, nemusí znamenat, že nosítko je vhodné nosit do této váhy. Je potřeba se řídit šířkou sedu a výškou zádové opěrky. Udávaná váha souvisí s atestem nosnosti látky.
  • Novorozenecké vložky – z naší zkušenosti, je lepší se jim vyhnout, protože většina z nich nenabídne správnou polohu dítěte. Pokud ano, stejně bývají nožičky malých dětí schované v látce a dotýkají se jejich chodidel, což u menších dětí způsobuje lezoucí reflex a tendenci se od látky odrážet. Vždy je lepší pořídit rostoucí nosítko.