Jak vybrat první šátek na nošení dětí ?

 

Tyto pravidla prosím berte jako orientační. Velmi záleží na konkrétních příměsích, typu vazby a také na konkrétním výrobci. Pro bližší informace a pomoc s výběrem šátku na nošení dětí nás neváhejte kontaktovat na monika@satkomanie.cz.

Pokud se chystáte k nám na prodjnu, tak na prodejně naleznete vše, co máme skladem na webu.Je možné si šátky prohlédnout, osahat a naučit se základní úvaz. Prosím objednávejte v rezervační systému https://satkomanie-s-r-o.reenio.cz/cs. Pro začínající šátkující rodiče bude vždy vhodnější šátek bez příměsí, tj. bavlněný šátek (100% bavlna), a nebo šátek s příměsí bambusu, případně tencelu.

 

Žakárová vazba vs. keprová vazba

  • Žakárová vazba je měkčí, poddajnější a dobře se dotahuje. Typ vazby umožňuje vytvářet designové obrazce a každá strana je barvou opačná k té druhé. Ale jsou dražší než keprové.
  • Keprové šátky jsou tužší a méně poddajné (musí se více zanosit a hůře se dotahují) a proto nejsou úplně vhodné pro začínající šátkující rodiče. Keprové šátky neumožňují vytvářet obrázky, ale pouze barevné pruhy. Jsou levnější. Měkké a vhodné pro začátečníky bývají keprové šátky s gramáží do 250 g/m2 nebo s příměsí bambusu.

 

Váha dítěte

Při výběru prvního šátku na nošení dětí záleží, zda chcete začít nosit malé miminko či již starší batole.

Na miminko (cca do 9 kg) je nejlepší zvolit na začátky šátek s žakárovou vazbou a nebo tenčí keprový šátek (gramáž cca do 250 g/m2). Na miminka je také velmi příjemný bambus či bambusová viskóza a hedvábí 

Z těch cenově dostupných například:

Z dražších například:

Na batole (nad 9 kg) je vhodné volit žakárovou vazbu. Keprové šátky na těžší miminka mají vyšší gramáž a tím jsou tužší a méně poddajné (musí se více zanosit a hůře se dotahují) a proto jsou méně vhodné pro začínající šátkující rodiče (jsou pro začátečníky náročnější a zbytečně mohou odradit).

 Z univerzálnějších šátků vhodných na celé nosící období (jak pro miminko, tak i batole) můžete volit:

Univerzální šátky prosím nevnímejte jako kompromis, ale jako zcela vhodné pro obě kategorie. Všechny výše zmíněné šátky jsou již z krabice krásně měkké. 

Když se naučíte vázat, můžete začít zkoušet i příměsové šátky – vlna, konopí, len. Konopí a len jsou velmi nosné, ale bývají za začátku hodně tuhé je potřeba s nimi chvíli pracovat, než budou úplně měkké. Přečtěte si více o vlastnostech jednotlivých příměsí.

Jakou zvolit velikost šátku na nošení dětí? 

Velikost šátku na nošení dětí se udává v číselných údajích, které označují délku šátku. Nejuniverzálnější je velikost číslo 6 (4,6 – 4,7 metru) – s touto velikostí uváže šátek většina lidí. Pokud jste menší a drobnější postavy, je lepší mít šátek kratší, bude se Vám s ním lépe vázat. Velikost šátku si můžete vybrat podle své konfekční velikosti oblečení dle tabulky níže.

 Pro začátečníky je ideální úvaz kříž s kapsou uvnitř. Video návod na úvaz - https://www.youtube.com/watch?v=UWkWJtEgjXg

 

Velikost

Typ úvazuVelikost 2
(cca 270 cm)
Velikost 3
(cca 320 cm)
Velikost 4
(cca 370 cm)
Velikost 5
(cca 420 cm)
Velikost 6
(cca 470 cm)
Velikost 7
(cca 520 cm)
Velikost 8
(cca 570 cm)
KolébkaLXLXLXLXLXLXL
Na bokLXLXLXLXLXLXL
RuksakLLXLXLXLXL
Kříž na bokSMLXLXLXL
KlokánekMLLXLXL
Kolébka z dvojitého křížeSMLLXL
KřížSMLLXL
Dvojitý křížSMLXL
Kříž s kapsou uvnitřSMLXL
Kříž s kapsou navenekSMLXL
Ruksak s kapsouSMLXLSdo velikosti 36
Mdo velikosti 42
Ldo velikosti 50
XLdo velikosti 56