Jak vybrat první šátek ?

 

Tyto pravidla prosím berte jako orientační. Velmi záleží na konkrétních příměsích a také na konkrétním výrobci. Pro bližší informace a pomoc s výběrem nás neváhejte kontaktovat na monika@satkomanie.cz.

 

Pro začínající šátkující rodiče bude vždy vhodnější šátek bez příměsí, tj. bavlněný šátek (100% bavlna), a nebo šátek s příměsí bambusu.

 

Žakárová vazba vs. Keprová vazba

  • Žakárová vazba je měkčí, poddajnější a dobře se dotahuje. Typ vazby umožňuje vytvářet designové obrazce a každá strana je barvou opačná k té druhé. Ale jsou dražší než keprové.
  • Keprové šátky jsou tužší a méně poddajné (musí se více zanosit a hůře se dotahují) a proto nejsou úplně vhodné pro začínající šátkující rodiče. Keprové šátky neumožňují vytvářet obrázky, ale pouze barevné pruhy. Jsou levnější.

 

Váha dítěte

Při výběru prvního šátku záleží, zda chcete začít nosit malé miminko či již starší batole.

 

Na miminko (cca do 7-9 kg) je nejlepší zvolit na začátky šátek s žakárovou vazbou a nebo tenčí keprový šátek (gramáž cca do 230 g/m2). Na miminka je také velmi příjemný bambus či bambusová viskóza a hedvábí, ale začínajícím šátkujícím rodičům může při vázání trochu klouzat.

 

Z těch cenově dostupných například – keprové šátky LennyLamb 

Na batole (nad 7-9 kg) je vhodné volit žakárovou vazbu. Keprové šátky na těžší miminka mají vyšší gramáž a tím jsou tužší a méně poddajné (musí se více zanosit a hůře se dotahují) a proto jsou méně vhodné pro začínající šátkující rodiče (jsou pro začátečníky náročnější a zbytečně mohou odradit).

 

Z cenově dostupných šátků doporučujeme například bavlněné šátky Diva Milano Essenza.

 

Z univerzálnějších šátků (jak pro miminko, tak i batole) můžete volit bavlněné žakárové šátky LennyLamb,Yaro, Fidella, Pollora, Oscha a limitované edice Didymos Lisca (Pastell, Karibik, Himbeer, Natur, Grigio, Jeans, Stendal, Achat, Obsidian). Všechny výše zmíněné šátky jsou již z krabice krásně měkké, ale zároveň dostatečně nosné na celé nosící období.

 

Univerzální šátky prosím nevnímejte jako kompromis, ale jako zcela vhodné pro obě kategorie.

 

Když se naučíte vázat, můžete začít zkoušet i příměsové šátky – vlna, konopí, len. Konopí a len jsou velmi nosné, ale bývají za začátku hodně tuhé je potřeba s nimi chvíli pracovat, než budou úplně měkké. Přečtěte si více o vlastnostech jednotlivých příměsí.

 

 

 

Jakou zvolit velikost?

 

Velikost šátku se udává v číselných údajích, které označují délku šátku. Nejuniverzálnější je velikost číslo 6 (4,6 – 4,7 metru) – s touto velikostí uváže šátek většina lidí. Pokud jste menší a drobnější postavy, je lepší mít šátek kratší, bude se Vám s ním lépe vázat. Velikost šátku si můžete vybrat podle své konfekční velikosti oblečení dle tabulky níže.

 

Pro začátečníky je ideální úvaz Kříž s kapsou uvnitř.

 

Velikost

Typ úvazuVelikost 2
(cca 270 cm)
Velikost 3
(cca 320 cm)
Velikost 4
(cca 370 cm)
Velikost 5
(cca 420 cm)
Velikost 6
(cca 470 cm)
Velikost 7
(cca 520 cm)
Velikost 8
(cca 570 cm)
KolébkaLXLXLXLXLXLXL
Na bokLXLXLXLXLXLXL
RuksakLLXLXLXLXL
Kříž na bokSMLXLXLXL
KlokánekMLLXLXL
Kolébka z dvojitého křížeSMLLXL
KřížSMLLXL
Dvojitý křížSMLXL
Kříž s kapsou uvnitřSMLXL
Kříž s kapsou navenekSMLXL
Ruksak s kapsouSMLXLSdo velikosti 36
Mdo velikosti 42
Ldo velikosti 50
XLdo velikosti 56