Vlastnosti příměsí šátků na nošení dětí a péče o ně

 

Většina výrobců kromě bavlněných šátků vyrábí i šátky příměsové. Každá příměs má svoje vlastní specifika a je vhodná na různá roční období, váhu dítě, atd. Stejně tak je potřeba o každý příměsový šátek trochu jinak pečovat. Z tohoto důvodu jsme vám sepsali jednoduchý souhrn.

 

Bavlna

Bavlněné šátky se většinou dobře vážou a jsou výborné po začátečníky. Bavlna je v hodná na všechny roční období. V silném bavlněném šátku (= vysoká gramáž, nad 280 g/m2) vám může být přes léto trochu tepleji a pak je vhodné zvolit vzdušnější jednovrstvý úvaz (např. dvojitý kříž). Pro začátečníky je vhodné vybírat šátky s gramáží do 280 g/m2.

Bavlnu je možné prát na 30 - 60 °C (liší se podle výrobce a řiďte se pokyny přiloženými k šátku). Šátek není nutné po vyprání žehlit, ani nevyžaduje žádnou další speciální péči. Když šátek vyžehlíte, bude měkčí a poddajnější.

 

Egyptská česaná bavlna/česaná bavlna

Egyptská česaná bavlna/česaná bavlna má srovnatelné nároky na údržbu jako klasická bavlna. Šátky s touto příměsí bývají hustěji tkané = jsou měkčí, nosnější a méně se mačkají.

 

Len

Lněné šátky jsou většinou ze začátku trochu tužší, ale při vázání postupně změknou (zanosí se). Jsou vhodné na léto, protože jsou chladivé, prodyšné a většina lněných šátků je tenčích, ale zároveň velmi nosných.

Šátky s příměsí lnu je vhodné vždy po vyprání vyžehlit. Tím předejdete tvorbě skladů a riziku polámání lněných vláken. Pro rychlejší zanošení šátku můžete při žehlení šátek napařovat, dále zanošení (změknutí) pomáhá na šátku spát, sedět, atd. :-) Žehlete na program na bavlnu, protože i ta je součástí šátku. Po každém navázání a odvázání šátku je vhodné šátek rukama uhladit a poskládat, aby se netvořily trvalé sklady, které by mohly ovlivnit životnost šátku. Pokud šátek delší dobu nenosíte, je vhodné ho pravidelně přeskládávat (rozložit a složit jinak - tj. aby přehyby byly na jiných místech).

 

Konopí

Konopné šátky jsou většinou ze začátku trochu tužší, ale při vázání postupně změknou (zanosí se). Konopí je velmi vhodné na léto, protože je prodyšné, dobře saje pot a šátky s ním bývají tenčí, ale velmi nosné. Konopí se zanáší o něco déle než len a je nepatrně nosnější a méně se mačká.

Šátky s příměsí konopí je vhodné vždy po vyprání vyžehlit. Pro rychlejší zanošení šátku můžete při žehlení šátek napařovat. Žehlete na program na bavlnu, protože i ta je součástí konopného šátku. Po každém navázání a odvázání šátku je vhodné šátek rukama uhladit a poskládat, aby se netvořily trvalé sklady, které by mohly ovlivnit životnost šátku. Pokud šátek delší dobu nenosíte, je vhodné ho pravidelně přeskládávat. Konopné šátky nikdy neperte v sypkém pracím šátku, může dojít k poškození a polámání jejich vláken.

 

Vlna

Vlna je velmi oblíbená příměs. Vlněné šátky jsou rovnou měkké a poddajné. Má výborné termoregulační schopnosti – v zimě úžasně hřejivá a v létě naopak odvádí vodu a teplo. Vlněné šátky v úvazech nepatrně pruží a vůbec se namačkají. Vlna šátku zaručuje velmi dobrou nosnost a pohodlnost na ramenou. Někoho může vlněný šátek kousat a pak doporučuji zvolit šátek s merino vlnou, která je vhodná i pro atopiky.

Vlněné šátky doporučujeme prát na 30 °C v ruce, při praní nesmí dojít k prudkému střídání teplot, šátky neždímejte a nedávejte do sušičky. Po vyprání šátek zabalte do ručníku a tím z něj vysajte vodu, poté ho rozložte na zem a nebo na sušák – měl by schnout ve vodorovné poloze. Vlněný šátek není třeba žehlit. Pokud budete žehlit, žehlete na nejnižší stupeň určený na vlnu.

 

Kašmír

Kašmír je velmi drahá a luxusní příměs. Šátky s kašmírem jsou rovnou měkké a poddajné a většinou bývají v kombinaci s vlnou. Má výborné termoregulační schopnosti – v zimě úžasně hřeje a v létě naopak odvádí vodu a teplo. Kašmír šátku zaručuje velmi dobrou nosnost a pohodlnost na ramenou.

Kašmírové šátky vždy perte v ruce na 30 °C a používejte prací prášky určené na praní vlny bez bělidel a optických zjasňovačů. Perte v dostatečném množství vody, abyste šátek mohli důkladně vymáchat a nezůstaly v něm zbytky pracího prášku. Kašmírový šátek není třeba žehlit.

 

Hedvábí

Hedvábí je velmi nosná, moc příjemná příměs. Šátek může a nemusí být lesklý – hodně záleží na množství, které šátek obsahuje. Do šátků se používá většinou divoké hedvábí nebo tussah hedvábí, které není tolik lesklé. Hedvábné šátky nedoporučujeme pro začátečníky, protože jsou klouzavější a nezkušenému člověku se hůře dotahují nebo může mít pocit, že se v úvazu povolují. Je to příměs vhodná na léto i zimu.

Hedvábné šátky doporučujeme prát na 30 °C a to pracím práškem bez bělidel a optických zjasňovačů. Šátek nikdy nesušte v sušičce ani na přímém slunci. Hedvábné šátky není třeba žehlit. Pokud budete žehlit, žehlete na nejnižší stupeň určený na hedvábí.

 

Bambusová viskóza/bambus

Bambusové šátky jsou neskutečně měkké, poddajné a pokud je v šátku obsaženo větší množství, tak jsou i velmi lesklé a na slunci barevně proměnlivé. Jsou to dokonalé šátky na léto, protože velmi dobře regulují teplotu, odvádí pot a jsou lehoučké a prodyšné. Bohužel všechny tyto úžasné vlastnosti jsou na úkor nosnosti. Pokud nejsou v kombinaci se lnem nebo s přírodního bambusu s gramáží nad 300 g/m2., pak většinou nejsou vhodné pro těžší děti (nad 10 kg). Bambusových šátků se nemusíte bát ani v zimě a jsou vhodné pro začátečníky.

Šátky doporučujeme prát na 40 °C na program na jemné prádlo. Pokud šátek budete žehlit, žehlete na program na bavlnu. Bambusová viskóza nesmí být dlouho máčena ve vodě – proces praní vč. vyplachování pracího prášku nesmí být delší než 40-50 minut.

 

Seacel

Šátky s příměsí jsou většinou měkké a poddajné. Často se seacellu přezdívá mořské hedvábí, pro své vlastnosti a lesk.  Nosný základ pro SeaCell tvoří materiál na Lyocell - bukové či eukalyptové dřevo a k němu jsou přidány mořské řasy. 

Šátky doporučujeme prát na 30 °C na program na jemné prádlo.

Tencel

Tencel je přírodní vlákno vyráběné z eukalyptového dřeva. Vlákno je jemné, pevné, chladivé jako len, hřejivé jako vlna, absorbuje více než bavlna a má antibakteriální vlastnosti. Šátky se dále vyznačují leskem, velkou nosnosti, ale zároveň svojí poddajností. Jsou vhodné na celé nosící období.

Šátky doporučujeme prát na 30 °C na program na jemné prádlo.

 

Obecná pravidla k péči o šátek

 

Předeprání

Před prvním navázáním je potřeba šátek vždy vyprat, aby se dokončil výrobní proces a vlákna v šátku se finálně zatáhla. Většina je ve skutečnosti o něco delší než jejich udávaná délka, protože nevypraná bavlna se při prvním vyprání trochu vysráží.

 

Prací prostředky

Prosím používejte jen malé množství TEKUTÉHO pracího prášku. Při vysoké tvrdosti vody je dobré použít i změkčovač, aby šátek zbytečně vypráním neztuhl. Při použití sypkého pracího prášku může dojít k jeho zanesení do vláken šátku.

 

Odstřeďování

Šátky odstřeďujte jen při nízkých otáčkách. Příměsové šátky – vlna a kašmír se nesmí ždímat vůbec.

 

Použití sušičky na prádlo

Používání sušičky na prádlo na šátky nedoporučujeme, může dojít ke sražení šátku.